Mahenaks logo

Miks mahe?

Kuivatatud toidu puhul on toodetes toitainete, mineraalide ja vitamiinide konsentratsioon kõrgem kui sama massi värske toote puhul ehk siis kuivatatult saad väiksemate kogustega süüa ära suuremal hulgal Sulle vajalikke köögiviljades sisalduvaid aineid. Mittemaheda tooraine puhul saaksid Sa samuti kuivatatud köögiviljades sisalduvaid pestitsiitidejääke konsentreeritud kujul. Üks Polli Aiandusuuringute Keskuse teadur on selle kohta öelnud nii:


„Kuivatatud köögivilju pakkuda mittemahedana on kuritegu!“

Süü ää mahenäksi vabrik jagab seda arvamust ja kõik meie toodetavad mahenäksid on toodetud mahetoorainest ja kannavad endaga kaasas tunnustatud mahe tunnistust.


Maheköögivilja kasvatusega alustasime 2017. aastal.

Kasvatame maheköögivilja oma toodete tarvis ja väikesel pinnal, kokku 1hektar. Nii ei kulu ka kogu ramm ja aeg köögivilja kasvatusega tegelemiseks, jääb aega ka Süü ää mahenäkside tegemiseks ja ka uute toodete arendamiseks. 2019. aastast oleme ka tunnustatud maheköögivilja kasvataja.


Kasvatame porgandit, sibulat, punapeeti, tilli, kartulit brokkoli, lillkapsast, peakapsast ja põlduba.

Kogu töö teeme ära oma perega ja vanaisa tehnikaga. Kõige suuremaks tööks on muidugi rohimine ja seda terve suve läbi. Aga rohida mulle meeldib, saab oma mõtteid selgeks mõelda, plaane pidada ja muidugi kui ilma on, siis ka päevitada. Ja muidugi on meil terve suvi läbi ka hulgaliselt abilisi kahjurite tõrjumisel ja seda just lindude näol, nendest on tohutu palju abi ja ma olen neile ääretult tänulik. Näiteks olid 2018 aastal meie põllul kapsausside tõrjumisel abiks toonekure pere. Kasvatasime siis ka mustrõigast ja sellel aastal oli väga kuiv ning kapsaussid hakkasid vallutama kogu rõika kasvatust. Tegin ise tõrjet lehtpuutuhaga, nõgese lehe leotisega ja rohelise seebiga (100% looduslik) aga kapsaussid ei kavatsenudki alla anda, kuni üksäkki avastas läheduses pesitsev toonkure pere meie kapsaussid.


Toonekured töötasid põllul juba vara valgest saati ja jäid ka alati pärast mind põllule tööle.

Minu rõõm oli suur, kui avastasin, et toonekurgede töö kandis tõeliselt vilja. Tol suvel oli tõeliselt kuiv ja kraavid kõik veest tühjad ning konni ja putukaid kuiva tõttu suvel neil söögiks polnudki. Minu suvine rohimine kujunes seetõttu ka veel eriti põnevaks, sest polegi varem selliselt ühe toonekure pere käitumist ja elu nii lähedalt saanud jälgidagi.


Vahva oli jälgida, kuidas noored toonekure pojad kannatamatult ootasid, kui ma jõuan oma rohimisega vao teise otsa, et siis kapsaussi jahile asuda, või siis kuulata kuidas toonekureema väikeseid oma häälitsusega tagasi kutsus, kui nad mulle tema arvates liiga ligidale hakkasid tulema julgeks muutusid. See oli ääretult põnev suvi ja ma olen toonekurgedele ääretult tänulik oma saagi päästmise eest. Aga üldiselt ei kasuta me ka lubatud maheväetisi ja olemegi nn taime ja lindude väega hakkama saanud.


Taimsetest leotistest on minu suured lemmikud ja abilised just nõgese lehe ja soolikarohu leotis.

Tänavu polnud nii kuiv ja toonekured said mujalt toitu ning minu brokkoli ja lillkapsa päästis ära kapsausside küüsist soolikarohu leotis. Väge ja kasvamise rammu andis neile nõgese lehe leotis. Nõgese lehe leotis on enamusele tuntud kui kahjurite häviaja (lehetäid jms.) kuid ta on ka suurepärane ramm maale, sest sisaldab väga palju lämmastikku, isegi nii palju, et suve lõpu poole peab temaga suisa piiri pidama.


Aga suved on meil igal juhul põnevad ja töörohked!